Zaplecze informatyczne

Pojęcie zaplecza informatycznego jest bardzo pojemne i mieści w sobie ogół zasobów sprzętowych, oprogramowanie, a także usługi informatyczne świadczone przez wewnętrznych pracowników lub przedsiębiorstwa specjalizujące się w outsourcingu IT. Prawidłowo skomponowane i skonfigurowane zaplecze informatyczne pozwala firmie bezproblemowo obsługiwać klientów, przeprowadzać wewnętrzne procesy i dokonywać ekspansji kolejnych rynków w regionie, na kontynencie i na całym świecie.

Podstawowym elementem, z jakiego składa się sprzętowe zaplecze informatyczne, jest przede wszystkim serwer, który może być zarówno pojedynczym komputerem, jak i oddzielnym pomieszczeniem pełnym szaf serwerowych. Oprócz serwera, do zaplecza sprzętowego zalicza się także komputery wraz z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak drukarki, klawiatury, myszki i inne potrzebne akcesoria. Wszystkie te elementy są zazwyczaj podpięte do wspólnej sieci wewnętrznej oraz do internetu.

Zaplecze informatyczne w kontekście oprogramowania obejmuje system operacyjny, systemy do monitorowania infrastruktury, wewnętrzne programy do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, relacjami z klientami, codziennymi zadaniami iksięgowością oraz inne systemy specyficzne dla danego działu lub departamentu. Od czasu rozpowszechnienia się pracy zdalnej, ważnym elementem zapleczakażdej firmy są takżeaplikacje pozwalające na wideorozmowy, wideokonferencje oraz codzienną komunikację w zespole za pomocą czatów tekstowych lub rozmów głosowych.

Usługi informatyczne, które również tworzą sprawnie funkcjonujące zaplecze informatyczne, mogą być świadczone przez pracowników zatrudnionych na stanowisku informatyka lub zewnętrzną firmę specjalizującą się w dostarczaniu usług IT. Osoba lub organizacja świadcząca usługi IT jest odpowiedzialna za zapobieganie awariom i rozwiązywanie bieżących problemów w szybki i nowoczesny sposób. Dzięki temu firma szybko minimalizuje skutki przestojów i jest przygotowana na ewentualne problemy w przyszłości.

Zgłoszenie serwisowe

Wypełnij formularz, aby zgłosić awarię. Pola oznaczone „*” są obowiązkowe. Odpowiemy na zgłoszenie najszybciej jak będzie to możliwe. Odpowiedź nastąpi na wskazany adres e-mail

    Pobierz pełną politykę prywatności
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram