Sieci SAN

Sieć SAN (Storage Area Network) to sieć pamięci masowej, rodzaj dedykowanej podsieci. Jest to wyspecjalizowana, zwykle szybka sieć, zapewniająca systemom komputerowym dostęp sieciowy do urządzeń pamięci masowej. Sieci SAN składają się zwykle z hostów, przełączników, elementów i urządzeń pamięci masowej, które są połączone ze sobą za pomocą różnych technologii i protokołów.

Ten rodzaj sieci jest używany przede wszystkim w firmach, rzadko w warunkach domowych. Ograniczeniem są koszty oraz skomplikowana budowa.

Najprościej mówiąc, za sprawą sieci SAN i różnych typów wirtualizacji, host widzi urządzenia pamięci masowej w taki sposób, jakby były podłączone lokalnie, chociaż nie są. To pozwala objąć zasięgiem wiele lokalizacji i wpłynąć na ciągłość działania i komfort pracy organizacji.

Główne zastosowania sieci SAN to wzrost dostępności aplikacji, zwiększenie ich wydajności, a także zwiększenie wykorzystania i efektywności pamięci masowej. Dodatkową zaletą jest poprawa bezpieczeństwa danych. Ich przechowywanie i ochrona to jedna z najważniejszych funkcji dzisiejszych przedsiębiorstw. Sprawne działanie sieci danych (a także ich ochrona) jest więc kluczowe.

Sieci Storage Area Network w efekcie spełniają wysokie wymagania dotyczące wydajności i dostępności. Sieć SAN odciąża sieć lokalną (LAN), przenosząc ruch związany z pamięcią masową i urządzeniami pamięci masowej poza sieć LAN do dedykowanej sieci.

Technologia ta jednak – jak wszystko – nie jest pozbawiona wad. Koszt i skomplikowanie to duże problemy, zwłaszcza dla mniejszych, biedniejszych organizacji. Wdrażanie, zarządzanie i konserwacja sieci SAN wymaga specjalistycznej wiedzy. W związku z tym organizacje, które decydują się na jej wdrożenie, muszą zapewnić personelowi IT dodatkowe szkolenia lub zatrudnić wykwalifikowanych administratorów, co nie jest tanie. Z tego powodu, pomimo ich niewątpliwych zalet i rosnącej popularności, niekoniecznie są właściwym wyborem dla każdej firmy. Jeśli organizacja nie posiada niezbędnego know-how, prawdopodobnie lepiej będzie przyjąć inne rozwiązanie pamięci masowej.

Zgłoszenie serwisowe

Wypełnij formularz, aby zgłosić awarię. Pola oznaczone „*” są obowiązkowe. Odpowiemy na zgłoszenie najszybciej jak będzie to możliwe. Odpowiedź nastąpi na wskazany adres e-mail

    Pobierz pełną politykę prywatności
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram