Sieć Wi-Fi

Sieć Wi-Fi (ang. Wireless Fidelity) to grupa standardów radiowej sieci bezprzewodowej, które stworzyła firma Wi-Fi Alliance. Bezprzewodowa sieć Wi-Fi zyskała tak dużą popularność, że została uznana za synonim sieci WLAN. W rzeczywistości jest to tylko jedna z technologii, dzięki którym można połączyć urządzenia z siecią bez użycia przewodów. Firma Wi-Fi Alliance jest również twórcą technologii Wi-Fi Direct, umożliwiającej łączenie się urządzeń bez punktu dostępowego lub routera.

Aby urządzenie mogło połączyć się z siecią Wi-Fi, musi być zgodne ze standardami IEEE 802.11. Sieć Wi-Fi bezprzewodowa używa do nawiązania połączenia fal radiowych. Fale są najpierw odbierane i modulowane przez router, a następnie interpretowane przez urządzenia odbierające fale znajdujące się w zasięgu sieci bezprzewodowej. Obecnie do sieci Wi-Fi oprócz komputerów i urządzeń mobilnych można podłączyć konsole do gier, drukarki oraz sprzęty AGD wyposażone w tzw. inteligentne moduły.

Połączenie urządzenia z siecią Wi-Fi jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać na urządzeniu sieć, w której obrębie się znajdujemy i kliknąć przycisk połącz, a następnie wpisać hasło. Sprzęt, który łączy się z siecią Wi-Fi, musi być wyposażony w kartę sieciową. Zasięg sieci Wi-Fi na otwartej przestrzeni może wynieść nawet 100 metrów. W pomieszczeniach zasięg ten jest zwykle mniejszy i wynosi co najwyżej kilkadziesiąt metrów, ze względu na obecność grubych ścian i innych przeszkód architektonicznych. Wpływ na jakość Internetu bezprzewodowego ma to, czy działa on w ramach pasma 2.4 GHz, czy 5 GHz. Częstotliwość 5 GHz zapewnia większą moc sygnału, ale zasięg sieci jest mniejszy. Z kolei sieć o częstotliwości 2.4 GHz obejmuje urządzenia znajdujące się na większej przestrzeni, co odbywa się kosztem siły sygnału.

Zgłoszenie serwisowe

Wypełnij formularz, aby zgłosić awarię. Pola oznaczone „*” są obowiązkowe. Odpowiemy na zgłoszenie najszybciej jak będzie to możliwe. Odpowiedź nastąpi na wskazany adres e-mail

    Pobierz pełną politykę prywatności
    linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram