Sieć LAN to skrót od Local Area Network, czyli Lokalna Sieć Komputerowa. LAN pozwala na połączenie ze sobą kilku komputerów i urządzeń peryferyjnych na ograniczonym obszarze. Zakres połączenia sprzętów siecią LAN nie powinien przekraczać jednego kilometra. Sieci LAN możemy podzielić na trzy główne kategorie:
WLAN to typ sieci, w którym do połączenia sprzętów nie są potrzebne fizyczne połączenia za pomocą kabli. Kluczowym elementem tworzącym sieć WLAN jest sieć Wi-Fi. Korzystają z niej wyposażone w moduły Wi-Fi tablety, smartfony, laptopy i drukarki.
Przewodowa sieć LAN wymaga zastosowania kabla lub światłowodu do połączenia komputerów między sobą. Ten rodzaj sieci stosuje się w biurach i budynkach użyteczności publicznej, gdzie komputery wchodzące w skład sieci LAN znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.
Sieć VLAN działa dzięki połączeniu sprzętów protokołami zarządzającymi ruchem w sieci. Wirtualna sieć LAN pozwala na logiczne wydzielenie wielu sieci w ramach jednego połączenia fizycznego. Wydzielone sieci mogą łączyć urządzenia pod względem przynależności do konkretnego działu lub użytkownika, zwiększając bezpieczeństwo danych i kontrolę nad ruchem w sieci. Z sieci VLAN bardzo często korzystają duże przedsiębiorstwa, w których konieczne jest sprawne zarządzanie sieciami.
Każda lokalna sieć komputerowa składa się z szeregu elementów, które zależnie od potrzeb mogą wchodzić w jej skład. Należą do nich:
Sieć LAN jest bardzo często wykorzystywana w szkołach, biurach oraz w domach. Zaletą sieci LAN nad innymi typami połączeń jest obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń peryferyjnych i przyspieszenie transferu danych do wartości przekraczających te osiągane w sieci WAN.