Sieć LAN

Sieć LAN to skrót od Local Area Network, czyli Lokalna Sieć Komputerowa. LAN pozwala na połączenie ze sobą kilku komputerów i urządzeń peryferyjnych na ograniczonym obszarze. Zakres połączenia sprzętów siecią LAN nie powinien przekraczać jednego kilometra. Sieci LAN możemy podzielić na trzy główne kategorie:

 • bezprzewodowe sieci LAN (WLAN),
 • przewodowe sieci LAN,
 • wirtualne sieci LAN (VLAN).

WLAN to typ sieci, w którym do połączenia sprzętów nie są potrzebne fizyczne połączenia za pomocą kabli. Kluczowym elementem tworzącym sieć WLAN jest sieć Wi-Fi. Korzystają z niej wyposażone w moduły Wi-Fi tablety, smartfony, laptopy i drukarki.

Przewodowa sieć LAN wymaga zastosowania kabla lub światłowodu do połączenia komputerów między sobą. Ten rodzaj sieci stosuje się w biurach i budynkach użyteczności publicznej, gdzie komputery wchodzące w skład sieci LAN znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

Sieć VLAN działa dzięki połączeniu sprzętów protokołami zarządzającymi ruchem w sieci. Wirtualna sieć LAN pozwala na logiczne wydzielenie wielu sieci w ramach jednego połączenia fizycznego. Wydzielone sieci mogą łączyć urządzenia pod względem przynależności do konkretnego działu lub użytkownika, zwiększając bezpieczeństwo danych i kontrolę nad ruchem w sieci. Z sieci VLAN bardzo często korzystają duże przedsiębiorstwa, w których konieczne jest sprawne zarządzanie sieciami.

Każda lokalna sieć komputerowa składa się z szeregu elementów, które zależnie od potrzeb mogą wchodzić w jej skład. Należą do nich:

 • urządzenia końcowe – laptopy, drukarki, tablety, telefony,
 • kable i przewody (lub sieć Wi-Fi),
 • przełączniki (switche),
 • router,
 • serwer,
 • aplikacje i protokoły.

Sieć LAN jest bardzo często wykorzystywana w szkołach, biurach oraz w domach. Zaletą sieci LAN nad innymi typami połączeń jest obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń peryferyjnych i przyspieszenie transferu danych do wartości przekraczających te osiągane w sieci WAN.

Zgłoszenie serwisowe

Wypełnij formularz, aby zgłosić awarię. Pola oznaczone „*” są obowiązkowe. Odpowiemy na zgłoszenie najszybciej jak będzie to możliwe. Odpowiedź nastąpi na wskazany adres e-mail

  Pobierz pełną politykę prywatności
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram