Internet to ogólnoświatowy system połączeń między komputerami. Niekiedy sieć Internet jest nazywana „siecią sieci”. Dla informatyków Internet to przestrzeń hostów i serwerów z przydzielonymi adresami IP. Serwery i hosty są połączone za pomocą różnych urządzeń sieciowych, takich jak: karty sieciowe, modemy oraz koncentratory. Urządzenia komunikują się poprzez infrastrukturę telekomunikacyjną, używając protokołu internetowego (IP). Jest to protokół niższego rzędu, który jest zestawem automatycznych działań wykonywanych w celu nawiązania połączenia i wymiany danych.
Pierwsze podwaliny pod sieć Internet zostały stworzone pod koniec lat 60. XX wieku. Jej bezpośrednim przodkiem jest sieć rozległa ARPANET. Głównym założeniem projektantów Internetu była chęć połączenia ze sobą i skomunikowania odległych od siebie placówek badawczych, które miały na swoim wyposażeniu komputery. W latach 80. XX wieku powstały pierwsze wersje usługi, która jest dziś znana jako WWW. W ramach tej usługi informacje miały być wyszukiwane po wpisaniu adresu URL zaczynającego się od HTTP. Rok 1985 zapisał się w historii Internetu jako data rejestracji pierwszej domeny z rozszerzeniem .com, a w 1988 sieć Internet została zainfekowana pierwszym wirusem.
W Polsce pierwsze łącze internetowe zostało uruchomione 26 września 1990 roku. Pierwszymi użytkownikami tej sieci były instytucje naukowe w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Katowicach. Powszechny dostęp do Internetu w Polsce jest możliwy od 1994 roku.
Sieć Internet to obecnie rozwiązanie, które daje mnóstwo możliwości biznesowych, naukowych i rozrywkowych. Osoby korzystające z Internetu doceniają jego liczne funkcjonalności. Należą do nich:
Dostęp do Internetu pozwala osiągnąć więcej niż w rzeczywistości offline, ale korzystanie z niego wymaga szczególnej ostrożności. Przede wszystkim należy wyposażyć komputer w oprogramowanie, które będzie weryfikowało bezpieczeństwo odwiedzanych stron. Zabezpieczenia witryn są szczególnie ważne w trakcie podawania wrażliwych danych lub dokonywania transakcji płatniczych.
Innym aspektem wiążącym się z bezpieczeństwem jest anonimowość. Mimo ustawiania nicków i możliwości podania fałszywych danych, służby i specjaliści ds. bezpieczeństwa bez problemu mogą ustalić, kto siedzi po drugiej stronie ekranu i pociągnąć tę osobę do odpowiedzialności.