Serwery Blade, zwane serwerami kasetowymi, to rozwiązanie pozwalające na umieszczenie wielu serwerów w jednej obudowie typu blade. Serwery kasetowe, w odróżnieniu od pojedynczych serwerów, posiadają wspólne zasilanie, system chłodzenia oraz możliwość podłączenia urządzeń takich jak mysz, klawiatura lub monitor. Konstrukcja serwera Blade znacząco zmniejsza wykorzystanie energii elektrycznej oraz przestrzeni w zajmowanym pomieszczeniu.
Obudowa serwera pełni funkcję nośną oraz elektryczną dla kolejnych modułów serwerów Blade. W ramach obudowy wyróżniamy kilka rodzajów modułów infrastruktury:
Obudowa serwera kasetowego posiada kilka sekcji. We wnęce głównej mieszczą się poszczególne moduły serwerów Blade, a także rozszerzenia pamięci masowych. Kolejna sekcja jest wnęką, w której mieści się do 6 modułów zasilaczy. W tylnej części obudowy znajduje się sekcja dedykowana wentylatorom, a także sekcja służąca do instalacji modułów komunikacyjnych i modułów do zarządzania infrastrukturą sprzętową.
Kluczowym elementem obudowy blade jest magistrala sygnałowa. Może być ona aktywna lub pasywna, a jej przepustowość może sięgać nawet 5 Tb/s. Zastosowanie magistrali tworzy system złożony z kilku tysięcy bezkolizyjnych połączeń, które przenoszą sygnał między zainstalowanymi w głównej wnęce modułami Blade. Do magistrali sygnałowej nie jest przypisany żaden protokół komunikacyjny, a o jej funkcjonalności decydują interfejsy urządzeń aktualnie podłączonych do magistrali.
Moduły Blade to zagadnienie, które jest podobne do serwera Blade o konstrukcji modułowej, lecz różni się od niego znaczeniem. Wśród modułów Blade istnieją moduły komunikacyjne, a także moduły pamięci masowej. Wewnątrz jednej obudowy serwera kasetowego mogą znajdować się moduły Blade o różnych rodzajach.
Serwery Blade na początku swojego istnienia były oferowane głównie dla dużych firm oraz międzynarodowych korporacji. Po pewnym czasie do grona użytkowników serwerów Blade dołączył również sektor małych i średnich przedsiębiorstw.