Inwentaryzacja sprzętu komputerowego

Dziś sprzęt komputerowy to jeden z podstawowych zasobów każdej firmy, bez których codzienna praca nie byłaby w ogóle możliwa. Dlatego też dbanie o jego stan techniczny i utrzymanie sprawności jest bardzo ważnym zadaniem każdego przedsiębiorcy. Z pomocą przychodzi pojęcie, które wielu osobom kojarzy się jako przykra konieczność – inwentaryzacja.

Inwentaryzacja sprzętu komputerowego to jednak proces, który naprawdę może pomóc i wcale nie musi być mozolny, nudny ani trudny. Polega on na dokumentowaniu stanu sprzętu komputerowego znajdującego się w organizacji. Proces ten ma na celu zapewnienie dokładnego i aktualnego obrazu infrastruktury IT oraz ułatwienie zarządzania zasobami informatycznymi. Na podstawie usystematyzowanych informacji pozyskanych w tym procesie, można lepiej poznać stan swojego wyposażenia i zaplanować dalsze działania, np. naprawę, modernizację, wymianę czy rozbudowę infrastruktury.

W procesie inwentaryzacji sprzętu komputerowego zwykle zbiera się takie informacje, jak:

 • rodzaj sprzętu (PC, laptop, tablet, drukarka itp.),
 • producent,
 • model,
 • numer seryjny,
 • lokalizacja,
 • stanowisko i pracownik obsługujący urządzenie,
 • wersja systemu operacyjnego,
 • aplikacje zainstalowane, aktualność ich wersji i stan licencji.

Odpowiednio przeprowadzana inwentaryzacja sprzętu komputerowego pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów i zapobieganie przestojom, awariom, ale także niepotrzebnym kosztom związanym z zakupem nadmiarowego sprzętu.

Na szczęście nie trzeba robić tego ręcznie. Na rynku dostępne są narzędzia, które mogą wspomóc proces inwentaryzacji sprzętu komputerowego. Należą do nich między innymi programy do zarządzania zasobami informatycznymi, które umożliwiają zbieranie i analizowanie informacji o sprzęcie komputerowym oraz oprogramowaniu w czasie rzeczywistym. Administrator, wyposażony przez firmę w takie narzędzia, będzie mógł bez trudu zadbać o stan zasobów IT w firmie. To przełoży się na efektywność prowadzonych w niej działań i nieprzerwaną zdolność do pracy.

Zgłoszenie serwisowe

Wypełnij formularz, aby zgłosić awarię. Pola oznaczone „*” są obowiązkowe. Odpowiemy na zgłoszenie najszybciej jak będzie to możliwe. Odpowiedź nastąpi na wskazany adres e-mail

  Pobierz pełną politykę prywatności
  linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram