Chmura hybrydowa to rodzaj infrastruktury informatycznej, integrującej ze sobą co najmniej jedną chmurę publiczną i jedną chmurę prywatną. Chmurowe środowisko hybrydowe umożliwia orkiestrację, zarządzanie i przesyłanie danych oraz aplikacji między zasobami w chmurze publicznej i prywatnej. Konfiguracja chmury hybrydowej maksymalizuje potencjał elementów składowych zainstalowanych w chmurze prywatnej i publicznej.
Chmury hybrydowe to rozwiązanie bardzo popularne w biznesie. Właściciele organizacji cenią środowisko chmury hybrydowej za dopasowanie do rygorystycznych wymogów prawnych. Wrażliwe dane mogą być przez cały czas przechowywane w zasobach lokalnych, a jednocześnie są dostępne dla aplikacji działających w chmurze publicznej. Chmury hybrydowe są bezkonkurencyjne pod względem obciążeń obliczeniowych – gdy wzrasta intensywność pracy, niektóre serwery mogą być tymczasowo dodane do chmury publicznej.
Użytkownicy chmury hybrydowej o wiele łagodniej przechodzą awarie i inne przestoje w działaniu infrastruktury. Korzystanie z połączonych środowisk publicznych i prywatnych zapewnia ciągłość działania organizacji. Łatwiejsze jest też odzyskiwanie danych dzięki możliwości replikowania ich pomiędzy dostawcami. Krótsze okresy przerw w funkcjonowaniu organizacji to mniejsze straty finansowe. Dodatkową oszczędność generuje rezygnacja z inwestycji w duże ilości zasobów, które nie zawsze będą wykorzystywane do maksimum. Użytkownicy chmury hybrydowej płacą jedynie za taką moc obliczeniową, jaka została realnie wykorzystana.
Stosowane w przedsiębiorstwach chmury hybrydowe zapewniają bezpieczeństwo przechowywanych w nich danych. Dzięki środowisku hybrydowemu zasady bezpieczeństwa będą ujednolicone dla wszystkich zasobów, natomiast aplikacje będą aktualizowane na bieżąco. Informacje krytyczne są bezpiecznie zgromadzone na serwerze lokalnym, który może być dodatkowo osłonięty zaporą. Elementy specyficzne dla danego przedsiębiorstwa przed każdym przydzieleniem będą sprawdzone pod kątem tolerancji na ryzyko.