Centralne zarządzanie hasłami to sposób na ochronę krytycznych danych i cennych zasobów firmy. W sytuacji, gdy w organizacji istnieją konta, które mają administratorski dostęp do całej zawartości oraz uprawnień pozostałych użytkowników, bardzo ważne jest monitorowanie ich zachowań. Służy do tego Privileged Access Management (PAM), czyli menadźer haseł uprzewilejowanych. Dzięki temu rozwiązaniu osoby monitorujące zachowania tzw. kont uprzywilejowanych mogą sprawnie wychwycić nadużywanie uprawnień i działanie na niekorzyść firmy.
PAM to transparentne narzędzie, które w prosty sposób kontroluje, czy użytkownicy nie przekraczają swoich uprawnień i nie narażają firmy na niebezpieczeństwo. Menadżer haseł uprzywilejowanych chroni organizację przed cyberatakami, pozwala nadzorować pracę firm outsourcingowych oraz umożliwia przeprowadzenie audytu.
W każdej organizacji istnieje kilka rodzajów kont uprzywilejowanych, które powinny być monitorowane przez PAM:
Ze względu na ilość możliwości, jakimi dysponuje każde uprzywilejowane konto, stosowanie menadżera haseł uprzywilejowanych wydaje się niezbędnym rozwiązaniem w firmie. Nawet nieumyślne działanie pracownika, które choć trochę ułatwiło cyberprzestępcom dostęp do danych organizacji, może poskutkować ogromnymi stratami finansowymi.
Centralne zarządzanie hasłami niesie wiele korzyści dla bezpieczeństwa organizacji. Zastosowanie PAM pozwala na ograniczenie niepożądanej aktywności, gdy jeden z użytkowników wykracza poza swoje kompetencje. Administrator obsługujący PAM może w łatwy sposób pozbawić każdego użytkownika niepotrzebnych przywilejów i zapobiec np. rozprzestrzenianiu się złośliwego oprogramowania. Im mniej użytkowników uprzywilejowanych posiada opcje, które w danym momencie nie są im niezbędne, tym bardziej przejrzyste jest środowisko informatyczne organizacji.