5.01.2022

Jak zabezpieczyć sieć firmową?

W dzisiejszych czasach niemal każda firma ma do czynienia z komputerami i Internetem. Choć większość przedsiębiorców wolałaby się skupić na trzonie swojej działalności, chcąc nie chcąc każdy musi zajmować się zagadnieniami z dziedziny IT. Kompetentny dział IT to nie tylko lepiej funkcjonująca firma, ale przede wszystkim większe bezpieczeństwo – tak dla organizacji, jak dla jej pracowników, a nawet klientów. Zabezpieczenie sieci to dziś podstawa. Zastanówmy się więc nad tym zagadnieniem: co to właściwie znaczy, jak tego dokonać i czemu nasza organizacja tego potrzebuje.

Rozwiązania IT Security dla firm – komu potrzebne?

No właśnie, czy w ogóle potrzebuje? Jaki jest profil firmy, która powinna zainwestować w bezpieczeństwo sieci? Rolą każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz przeszkolenie w tym zakresie pracowników. W dzisiejszych czasach o przestępców łatwiej w Internecie niż na ulicy. Jeżeli więc nasza firma jest podłączona do Internetu, nie ma wątpliwości – powinniśmy pochylić się nad tym zagadnieniem.

Zagrożeń jest mnóstwo i czyhają na każdym kroku. Dla małych i średnich firm najczęściej to różnego rodzaju wirusy komputerowe, ale czasem także ataki celowane. Warto wyróżnić malware, które może szpiegować, a nawet uszkadzać systemy informatyczne firmy; ransomware, które ma za zadanie zaszyfrować dane, a następie próbować wymusić na nas okup; czy phishing, w przypadku którego sporą podatnością są pracownicy, a niekoniecznie sam sprzęt – najczęściej jest to atak polegający na podszyciu się pod kogoś innego, w celu oszustwa lub wyłudzenia. To jednak tylko kilka z wielu stosowanych metod hackerskich oraz inżynierii społecznej.

Firma może być także celem ataków bezpośrednich (np. DoS, DDoS, SQL Injection i inne), które w najlepszym przypadku wykluczą daną usługę (np. stronę internetową) z dostępności, a w nieco gorszych mogą nawet wykraść, zmienić czy ujawnić poufne dane, przejąć kontrolę nad komputerami lub zdalnie wykorzystywać ich zasoby, na przykład do kopania kryptowalut. Jak widać, zagrożeń jest wiele – co więc zrobić, by móc się przed nimi ustrzec?

Jak zabezpieczyć sieć firmową?

Przede wszystkim należy zacząć od audytu bezpieczeństwa. Ważne jest wydzielenie stref systemu, do którego dostęp mają poszczególni pracownicy. Przykładowo: zwykły pracownik nie musi mieć dostępu do danych kadrowo-płacowych, z kolei księgowa nie potrzebuje dostępu do plików używanych przez informatyków.

Kiedy już zostaną wprowadzone takie dobre praktyki, można przejść do dodatkowych zabezpieczeń. Podstawą jest tzw. backup, czyli robienie kopii zapasowych. Dzięki nim nawet w najgorszym przypadku firma nie straci cennych danych. Ważne jest stosowanie tzw. zapór ogniowych (firewall), pomocne może być oprogramowanie VPN. To wszystko odpowiada za bezpieczeństwo sieci WAN, a wymienione starania mogą wspierać dodatkowe rozwiązania oraz odpowiednie systemy monitorowania.

Nie mniej ważne jest jednak bezpieczeństwo sieci LAN. Ataki można z łatwością przeprowadzić na niezabezpieczoną bądź słabo zabezpieczoną sieć Wi-Fi. Dlatego tak ważnym jest silne hasło, które nie jest publicznie dostępne. Dla odwiedzających firmę można założyć osobną sieć gościnną, która zapewni bezpieczeństwo tej właściwej. Nie można pominąć fizycznego bezpieczeństwa infrastruktury – router nie powinien być dostępny dla osób postronnych, a jego nieużywane porty należy dezaktywować.

Te wszystkie rozwiązania musi ktoś wdrożyć i nadzorować. Podstawą jest więc dobry informatyk. Zasada ta jest prawdziwa zawsze – nawet w przypadku najmniejszych firm. Każda sieć wymaga fachowej opieki, to bezsprzeczny fundament bezpieczeństwa.

Oddaj bezpieczeństwo w ręce profesjonalistów

Zatrudnienie własnego informatyka może być kosztowne, a w przypadku większych firm jedna osoba może mieć problem z wydajnym rozwiązywaniem wszystkich problemów, zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach. Warto więc sięgnąć po profesjonalne zabezpieczenie sieci, komercyjne rozwiązania Business Security & Networking. Zajmujące się tym firmy przeprowadzą audyt konfiguracji, a następnie zaproponują właściwy projekt oraz dobór technologii. Wszystko to za ułamek kosztu zatrudniania kompetentnego zespołu IT na etat. Dostępnych jest całe mnóstwo rozwiązań, m.in.

  • WAF (Web Application Firewall),
  • FAM (File Activity Monitoring),
  • Firewall NG (Next Generation),
  • DAM/DBF (Database Activity Monitoring/ Database Firewall),
  • autentykacja i autoryzacja użytkowników,
  • zarządzanie hasłami,
  • systemy VPN
  • i wiele innych.

Profesjonaliści dobiorą te właściwe, a także zajmą się monitorowaniem, wykrywaniem i analizą zagrożeń, by przedsiębiorca mógł się spokojnie zająć swoimi sprawami i nie tracić snu na niekoniecznie jasną nomenklaturę IT. Jest to rozwiązanie warte rozważenia, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym zagrożenia IT można spotkać na każdym kroku.

Ostatnie aktualności:
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram