25.03.2022

Jak obniżyć koszty infrastruktury informatycznej?

Prowadzenie działalności wymaga ponoszenia pewnych kosztów. Aby zarobić jak najwięcej, z reguły chcielibyśmy, aby te koszty były jak najniższe. Jednym z pól, na których można poczynić pewne oszczędności, jest dział IT. Koszty infrastruktury informatycznej bywają niemałe i z reguły możliwe jest ich zmniejszenie. Z pomocą przychodzi optymalizacja systemów IT.

Optymalizacja kosztów IT

Obniżenie kosztów infrastruktury informatycznej nie musi polegać na jej redukcji, czy zmniejszeniu użyteczności. Najczęściej można poczynić zmiany, które pozwolą jednocześnie zachować dotychczasową funkcjonalność systemów komputerowych (lub nawet ją zwiększyć), a w tym samym czasie zmniejszą ponoszone koszty finansowe. Na czym polega więc profesjonalna optymalizacja kosztów IT i jak się za nią zabrać?

Źródła niepotrzebnych kosztów

Często w firmach znajduje się wiele źródeł zbędnych kosztów, których można się z łatwością pozbyć – czasami przy poniesieniu pewnych początkowych inwestycji, które jednak przełożą się na niższe koszty utrzymania infrastruktury, a w efekcie się zwrócą. Wiedzą o tym specjaliści IT Solution Factor zajmujący się optymalizacją kosztów infrastruktury informatycznej.

Najczęściej do takich problemów należą:

  • zepsuty, niesprawny, niepoprawnie działający sprzęt,
  • nieodpowiednia konfiguracja sprzętowa komputerów do potrzeb firmy,
  • zbyt duża liczba stanowisk komputerowych,
  • posiadanie zbędnego sprzętu, który da się zastąpić innymi rozwiązaniami,
  • niesprawne zasilacze powodujące nadmierne zużycie prądu,
  • nieodpowiednia konfiguracja sieciowa,
  • zbyt drogie materiały eksploatacyjne – zwłaszcza w kontekście urządzeń drukujących.

Czasami po prostu można taniej

Małe rzeczy mogą zrobić sumarycznie dużą różnicę. Warto dbać na przykład o edukację pracowników. Sprawdźmy tak drobne rzeczy, jak to, czy sprzęt jest wyłączany na noc. Jednostkowo nie generuje to wielkich kosztów, ale w przypadku dużych firm i znacznej liczby stanowisk problem narasta.

Jeżeli drukujemy na użytek własny – wyróbmy nawyk zmniejszania rozdzielczości druku (co zaoszczędzi tusz) lub używajmy papieru gorszej jakości. Często profesjonalne drukarki wyposażone są w kilka zasobników papieru, dzięki czemu możemy stworzyć dwa ustawienia.

Często duże koszty generuje potrzeba zakupu profesjonalnego oprogramowania. Licencje na oprogramowanie to niemały wydatek. Nie zawsze są jednak niezbędne – jest to kwestia bardzo indywidualna. Często można zaoszczędzić spore kwoty, korzystając z darmowych odpowiedników znanych (i kosztownych) programów.

Wszystko to (i więcej) wezmą pod uwagę specjaliści od optymalizacji kosztów infrastruktury informatycznej!

Outsourcing IT

Nie zawsze potrzebne jest także zatrudnianie informatyków wewnątrz firmy. Problem opieki nad firmowym sprzętem komputerowym można outsourcingować, zatrudniając do tego firmę oferującą różnego rodzaju usługi, np. Field Support od IT Solution Factor. Awarie, potrzeby modernizacji, zmian sprzętu czy napraw zdarzają się tylko raz na jakiś czas, a stała posada informatyka to niemały koszt każdego miesiąca. Zakontraktowanie zewnętrznych specjalistów może być źródłem zauważalnych oszczędności w tym aspekcie.

Zaufaj specjalistom

Nie każdy przedsiębiorca jest informatykiem – i to jest w porządku. Nie można oczekiwać od wszystkich samodzielnej identyfikacji wyżej opisanych problemów, nie mówiąc już o rozwiązaniu ich. Każdy ma swoją rolę w łańcuchu społecznym i zajmuje się tym, co umie najlepiej.

Optymalizacja systemów informatycznych to specjalność IT Solution Factor to profesjonaliści zajmujący się m.in. optymalizacją systemów informatycznych w firmach. Oferują profesjonalne konsultacje eksperckie dla firm. Pomogą zidentyfikować potrzeby w zakresie IT. Razem opracujemy plan postępowania, by jak najlepiej zoptymalizować rozwiązania firmowe, a w efekcie otrzymać jak najwięcej za jak najmniej.

Co można zmienić?

Sposobów na zmaksymalizowanie użyteczności posiadanego sprzętu jest wiele. Podstawowym jest chociażby wirtualizacja i praca na zdalnych pulpitach czy stosowanie rozwiązań chmurowych, które umożliwiają np. pracę zdalną i płynne przejścia od pracy zdalnej do stacjonarnej.

Czasami błędnie zakładane jest zapotrzebowanie na sprzęt firmowy i w rzeczywistości do zastosowań niezbędnych firmie wystarczy mniejsza liczba urządzeń – co z łatwością oceni specjalista z tego zakresu. Wiedząc, do jakich celów będą wykorzystywane komputery w firmie, specjaliści zaproponują, wdrożą, a w razie chęci dłuższej współpracy także będą nadzorować (w formie całodobowego Service Desk) proponowane rozwiązania i konfiguracje.

Ostatnie aktualności:
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram