13.12.2022

Jak działa VPN w firmie?

Planujesz poprawić bezpieczeństwo danych w Twoim przedsiębiorstwie? Wobec tego powinieneś dowiedzieć się, jak działa VPN w firmie. Wdrożenie szyfrowanych połączeń internetowych ochroni poufne dane przed cyberprzestępcami i… konkurencją. Jak to możliwe? I czy sieć firmowa VPN będzie działać, gdy pracownicy wykonują obowiązki zdalnie? O tym w dalszej części artykułu.

VPN – co to takiego?
VPN (ang. Virtual Private Network) to termin określający wirtualną sieć prywatną. Dzięki VPN możliwe jest nawiązanie szyfrowanego połączenia z siecią lub serwerem. Dane takie jak adres IP, adres MAC czy lokalizacja są niejawne, dzięki czemu potencjalni cyberprzestępcy nie wejdą w ich posiadanie.
VPN występuje w dwóch podstawowych wariantach:
• Połączenie VPN dla użytkowników prywatnych, którzy chcą przeglądać sieć bez zostawiania śladów swojej aktywności lub uzyskać dostęp do treści zablokowanych w kraju pochodzenia.
• Sieć firmowa VPN, która umożliwia pracownikom danej organizacji bezpieczny dostęp do jej zasobów.
Szyfrowane połączenie VPN można uzyskać, korzystając z rozwiązań wbudowanych np. w przeglądarkę internetową. Ta opcja zwiększa bezpieczeństwo przeglądania, ale nieznacznie w porównaniu do dedykowanej aplikacji. Konfiguracja VPN w firmie, przeprowadzona przez specjalistów jest profesjonalna i skuteczna.


Dlaczego VPN firmowy jest potrzebny?
Najsłabszym ogniwem każdego, nawet najbardziej zabezpieczonego systemu jest człowiek. Pomimo ustawienia najsilniejszych haseł, każdy z użytkowników może przypadkowo narazić całą organizację na wyciek danych przez przeglądanie niezabezpieczonych stron lub otwarcie niebezpiecznego załącznika. Cyberprzestępcy czyhają także na okazje, w których pracownicy wykonujący obowiązki poza biurem korzystają ze zdalnego pulpitu lub uzyskują dostęp do serwera plików. Konfiguracja VPN w firmie całkowicie szyfruje komunikację wewnątrz organizacji i stawia barierę znacznie utrudniającą atak hakerski.
Jak wdrożyć VPN w firmie?
W celu ustanowienia szyfrowanego połączenia w firmie należy w pierwszej kolejności zainstalować serwer VPN. Następnie ustalić dla wszystkich użytkowników indywidualne dane logowania, aby mogli w dowolnym miejscu na świecie uzyskać dostęp do zaszyfrowanych zasobów przedsiębiorstwa. Każde połączenie z firmową siecią nawet w miejscach z dostępem do publicznej sieci Wi-Fi będzie w pełni bezpieczne i niewidoczne dla osób postronnych.


W jaki sposób VPN firmowy chroni Twoje przedsiębiorstwo?
Oczywistymi zaletami połączenia VPN są: stała ochrona danych i zabezpieczenie przed szpiegowaniem. Oprócz tego szyfrowanie aktywności internetowej znajduje szereg innych zastosowań:
• używanie dedykowanego adresu IP,
• dostęp do serwera umożliwiającego połączenie wielu urządzeń,
• łatwiejsze zarządzanie kontami pracowników,
• bezpieczeństwo połączenia na każdym urządzeniu (nawet nienależącym do firmy).
Jedną z chętnie wykorzystywanych możliwości szyfrowanego połączenia jest podglądanie działań konkurencji bez pozostawiania po sobie śladów. Przeglądanie z włączonym VPN pozwala dyskretnie pozyskiwać (legalne) informacje o krokach, jakie podejmują na rynku firmy działające w tej samej branży. Jednocześnie, korzystając z szyfrowanego połączenia, zabezpieczasz się przed nielegalnymi ruchami innych firm, które próbowałyby pozyskać wrażliwe dane dotyczące Twoich umów z kluczowymi kontrahentami.


Sieć firmowa VPN – wydatek czy oszczędność?
Czy VPN to technologia, która się opłaca, czy tylko kolejny wydatek, który nie przyniesie wymiernych korzyści? Choć inwestycja w zabezpieczenia z zasady nie przynosi widocznego i mierzalnego zwrotu, zminimalizowanie ryzyka wycieków danych i odpływu rozczarowanych klientów przynosi duże oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na nowe projekty.
Sama instalacja VPN w przedsiębiorstwie nie należy do inwestycji wymagających znacznych nakładów finansowych. Do uruchomienia szyfrowanego połączenia wystarczy serwer i oprogramowanie, które będzie czuwać nad działaniami użytkowników i zaalarmuje administratorów w przypadku podejrzanych aktywności, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu danych.

Aby zminimalizować koszty związane z zatrudnianiem i przeszkalaniem pracowników odpowiedzialnych jedynie za utrzymywanie sieci VPN, skorzystaj z usług firmy ITSF. Doświadczeni specjaliści sprawnie i szybko skonfigurują szyfrowane połączenie dla dowolnej liczby użytkowników. W razie potrzeby chętnie udzielą konsultacji dotyczących innych rodzajów firmowych zabezpieczeń (https://itsf.com.pl/oferta/security-business/) i zaproponują najlepsze i najkorzystniejsze finansowo rozwiązania na miarę Twojego przedsiębiorstwa.

Ostatnie aktualności:
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram