30.09.2022

Analiza zagrożeń sieciowych - dlaczego jest tak ważna?

W obecnych czasach cyberatak jest zagrożeniem tak powszednim, jak napad na bank w XX wieku. Dlatego każda organizacja, której zależy na bezpieczeństwie danych swoich klientów, powinna inwestować w cyberbezpieczeństwo. Analiza zagrożeń sieciowych umożliwia określenie kierunków i sposobów, na jakie przestępcy będą chcieli zaszkodzić firmie. Dzięki poznaniu słabych punktów i skategoryzowaniu najczęściej występujących incydentów o wiele łatwiej dobrać zabezpieczenia sieciowe. Aby jak najlepiej ochronić się przed zagrożeniami płynącymi z sieci, warto przeszkolić zespół informatyków w przedsiębiorstwie lub podjąć współpracę z firmą, która dysponuje najlepszymi narzędziami do monitoringu infrastruktury.

Rodzaje zagrożeń sieciowych

Bardzo często, ale nie zawsze, główną motywacją cyberprzestępców atakujących firmę jest osiągnięcie korzyści finansowych. Istnieje wiele innych powodów internetowej napaści na tajne lub wrażliwe zasoby przedsiębiorstwa, od niezwykle poważnych do całkowicie absurdalnych i przypadkowych. Należą do nich m.in.:

 • Terroryzm – skoncentrowane i masowe działania, które mają za zadanie wyrządzenie szkody finansowej, dokonanie spustoszenia w infrastrukturze lub utratę zaufania klientów.
 • Szpiegostwo – pozyskanie danych, odkryć lub rozwiązań, które odznaczają się wysoką wartością biznesową lub intelektualną.
 • Oszustwo – motywacją jest osiągnięcie korzyści finansowej lub zaszkodzenie bezpośredniej konkurencji.
 • Zemsta – chęć zaszkodzenia firmie przez byłego pracownika, który rozstał się w niesprzyjających okolicznościach lub osobę, która reprezentuje inne wartości niż firma.
 • Emocje – hakerzy-amatorzy testują swoje umiejętności, atakując prawdziwe organizacje i sprawdzając ich zabezpieczenia.

Analiza zagrożeń powinna objąć historyczne dane dotyczące firmy, na podstawie których zostaną ustalone obszary najbardziej narażone na atak. Pod uwagę należy wziąć takie zagadnienia, jak rodzaj i rozmiar bezpośredniej konkurencji, relacje z pracownikami, unikalność produktu lub autorskiego rozwiązania promowanego w firmie.

W jaki sposób cyberprzestępcy mogą zaatakować?

Znajomość metod działania przestępców internetowych pozwoli ustawić się o krok przed nimi. Dzięki poznaniu najczęstszych sposobów, w jaki atakujący starają się wykraść wrażliwe dane, możemy zaplanować, jakie obszary infrastruktury powinny być objęte monitoringiem. Analiza zagrożeń w w sieci odpowie także na pytanie, czy to system, czy może jego użytkownicy są najsłabszym ogniwem w zakresie bezpieczeństwa firmy.

Najpopularniejsze zagrożenia czekające na przedsiębiorstwo w sieci:

 • Phishing – podszywanie się pod zaufaną organizację, najczęściej w wiadomościach e-mail i wyłudzanie danych dostępowych.
 • Spam – wysyłanie pocztą elektroniczną treści bez wartości dla użytkownika, które mogą przenosić zainfekowane załączniki lub zapełniać skrzynkę pocztową.
 • Ransomware – instalowanie złośliwego oprogramowania, które paraliżuje pracę organizacji i żądanie okupu za usunięcie blokady.
 • Atak na IoT – przeprowadzanie ataku na urządzenia codziennego użytku wyposażone w niezabezpieczone oprogramowanie, tj. pralki, lodówki, kamery itp.
 • Atak na przeglądarki internetowe – implementowanie na stronie www złośliwego kodu, który infekuje komputer w trakcie przeglądania sieci.
 • Skanowanie portów – identyfikowanie przez cyberprzestępców otwartych portów i zdobywanie informacji o słabych punktach w zabezpieczeniu infrastruktury.

Jak uchronić się przed atakami cyberprzestępców?

Gdy analiza zagrożeń sieciowych jest gotowa, najwyższy czas przystąpić do poszukiwania rozwiązania, które zapewni kompleksowe i niezawodne zabezpieczenia sieciowe. Obecnie coraz więcej firm decyduje się na oddelegowanie usług informatycznych profesjonalnym firmom. Jest to znacznie tańsze niż utrzymywanie własnego działu informatyków oraz o wiele bardziej praktyczne, ponieważ specjaliści od zabezpieczeń IT współpracują z największymi producentami rozwiązań do ochrony przed cyberatakami. Dzięki temu mają preferencyjny dostęp do nowoczesnych systemów szybciej niż pojedynczy użytkownicy, a doświadczenie zbierane przy obsłudze klientów z różnych sektorów procentuje przy wprowadzaniu rozwiązań dla kolejnych przedsiębiorstw.

Nasza firma IT Solution Factor również oferuje pomoc w zakresie bezpieczeństwa systemów IT i sieci w przedsiębiorstwach. Więcej szczegółów znajdziecie pod adresem: https://itsf.com.pl/oferta/security-business/.

Ostatnie aktualności:
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram